جرائم اینترنتی

پیشگیری از جرایم سایبری

پیشگیری از جرایم سایبری:

تدابیر امنیتی در مبارزه با تعرضات و حملات سایبری، به مراتبی که این حملات پیچیده تر می شوند، در حال تکاملند.

این حملات آنچنان به سرعت رو به فزونی و پیچیدگی می گذارند که بعضا راهکارهای مبارزه با انها مدت زمان زیادی از فرصت و انرژی متخصصین را جهت یافتن راهکار مبارزه با آنها به خود مشغول می کند.

از سوی دیگر این مشکل وجود دارد که راهکارهایی که مدتی جزء بهترین شگردهای مبارزه با حملات سایبر محسوب می شد،اینک در مواجهه با حملات نوین بسیار کهنه و ناکارآمد جلوه نماید.

از این رو ارایه کنندگان خدمات اینترنتی نیز باید از ابزاری روزآمد جهت مبارزه با این حملات استفاده کنند. به پاره ای از این اقدامات ذیلا اشاره شده است:

۱٫ برنامه های ضد اختلال

قسمتی از این اقدامات در برابر ویروس ها،کرمها و ترواهای رایانه ای، بکارگیری برنامه های ضد ویروس نظیر برنامه های پویشگر ویروس، برنامه های پویشگر اکتشافی و برنامه های پویشگرهای کاربرد-مرحله ای است که از لحاظ فنی نرم افزارها و اقدامات شناخته شده ای به حساب می آید.

لکن در برابر حملات جدید و ناشناخته که به لحاظ فنی کاری از دست ارایه کنندگان خدمات اینترنتی برنمی آید،تنها اقدامی که حداقل می توانند انجام دهند،اطلاع دادن به گیرندگان خدمات از پخش برنامه های مخرب جدید و ارایه راهکارهای آموزشی به آنها جهت مصون ماندن از این حملات سایبری است.

در خصوص حملات عمدی و مستقیم نظیر از بین بردن صفحات وب در ارایه خدمات میزبانی، باید راهکارهای فنی لازم جهت مبارزه با آنها اتخاذ شود. برای اینکار در ابتدا باید از دسترسی غیرمجاز که مقدمه ای برای ارتکاب جرایم سایبری دیگر است جلوگیری به عمل آید.

 

۲٫اعتبار سنجی و رمزنگاری

دومین روش پیشگیری از جرایم سایبری، اعتبار سنجی و رمز نگاری است. توانایی های مختلف، سرعت های بسیار بالای نقل و انتقال اطلاعات، پایین بودن هزینه،بهره گیری از داده ها و مزایای فراوان فناوری الکترونیکی، امنیت و حفظ اسرار محرمانه، ارتباطات و اطلاعات را که به ناچار از شبکه های ارتباطی جهان عبور می کنند،موضوع نگرانی متخصصان رایانه و اینترنت قرار داده است.

از این رو ، شیوه های امنیتی پیشین وسایل ارتباط جمعی کتبی و کاغذی مانند پاکت های مهر و موم شده و فایل ها و گاو صندوقهای قفل دار جای خود را به فن امنیتی رمز نویسی رایانه ای  داده است.

مفهوم ساده رمزنگاری عبارت است از مبهم نمودن اطلاعات به طریقی که از دید فرد غیر مجاز پنهان شود و در عین حال فرد مجاز قادر به مشاهده و استفاده از اطلاعات باشد.

فردی مجاز است که دارای کلید مناسب برای رمزنگاری باشد. اعتبار سنجی نیز فرآیندی است که اطمینان می دهد هر دو نقطه انتهایی ارتباط واقعا همان هایی هستند که اظهار می دارند.

فناوری رمزنگاری نیز روشی است که جهت ممانعت از دسترسی دیگران به اطلاعات خصوصی افراد مورد استفاده قرار میگیرد و در برابر حملات دسترسی به اطلاعات خصوصی و خصوصا شنود اطلاعات بسیار کارایی دارد.

اما رمزنگاری فواید دیگری نیز دارد؛ به طور کلی استفاده از رمزنگاری می توان سه سرویس امنیتی زیر را ارائه داد: محرمانه سازی، حفظ تمامیت (اعمال تغییر بر اطلاعات) و مجوز سنجی (اعتبار سنجی مبدا اطلاعات و جلوگیری از تکذیب اطلاعاتی که از مبدا آمده اند).

 

در صورتی که می خواهید با وکیل جرایم سایبری  مشورت کنید، با شمارهای ۰۹۱۵۳۲۲۷۸۴۹ و ۰۹۱۲۰۱۷۱۷۸۷ تماس حاصل نمایید.

 

۳٫باروی آتشین(firewall)

یکی دیگر از روش های پیشگیری از جرایم سایبری، استفاده از باروی آتشین است.ارتکاب بسیاری از جرایم رایانه ای در ابتدا نیازمند دسترسی غیرمجاز به داده ها و سیستم های رایانه ای دیگران است. سیستم باروی آتشین، «نوعی ابزار کنترل دسترسی به شبکه است بطوریکه می تواند شبکه را در برابر نفوذ و حملات خارجی محافظت کند».

در واقع باروی آتشین، سیستم یا گروهی از سیستم هایی است که “رویه ی کنترل دسترسی” را در شبکه با گذر از نقاط دسترسی فراهم می کند.

وقتی که ارایه کننده ی خدماتی سطوحی از ارتباط را فراهم می آورد،این وظیفه ی باروی آتشین است که تضمین می کند دسترسی اضافی از محدوده ی تعریف شده مجاز نخواهد بود.»

 

۴٫سیستم تشخیص تجاوز(ورود غیرمجاز)

این سیستم که بعضا به لحاظ فنی نیز مرزهای آن با باروی آتشین شناخته شده نیست، در اصل سیستمی است که در صورت ورود غیرمجاز به سیستم هشدار می دهد.

این سیستم را میتوان در عالم واقع مشابه دزدگیرهایی دانست که برای ورود غیرمجاز طراحی شده اند، اما در عین حال بسته به نوع آن کارهای دیگری نیز برای حفظ امنیت شبکه انجام می دهد

۵٫نرم افزارهای ضد پیام ناخواسته

با توجه به اینکه در بسیاری موارد تحصیل اطلاعات خصوصی و محرمانه ی کاربران با ارسال نامه های الکترونیکی ناخواسته و فریب و اغفال آنان تحصیل می شود، ارایه کنندگان خدمات اینترنتی موظفند هم برای رفع جنبه ی ایذایی نامه های الکترونیکی مذکور نظیر اتلاف وقت کاربران جهت مطالعه ی آنها یا از بین بردن اعتبار حساب پست الکترونیک کاربران با ارسال نامه های متعدد و اشباع آن، و هم برای مبارزه با تحصیل اطلاعات خصوصی و محرمانه ی آنها از نرم افزارها و برنامه های ضد spam استفاده کنند.

۶٫نرم افزارهای ضد پایش

آخرین روش برای پیشگیری از جرایم سایبری، استفاده از نرم افزار های ضد پایش است. برنامه های جاسوسی(spyware) همانند برنامه های تروای جمع آوری اطلاعات و ضد کوکی،برنامه هایی هستند که برای جمع آوری اطلاعات محرمانه و خصوصی از سیستم های رایانه ای افراد نظیر اطلاعات مربوط به رمز دسترسی آنان به اطلاعات بانکی شان به کار می رود.

 

 

در صورتی که می خواهید با وکیل جرایم سایبری  مشورت کنید،

با شمارهای ۰۹۱۵۳۲۲۷۸۴۹ و ۰۹۱۲۰۱۷۱۷۸۷ تماس حاصل نمایید.

 

 

پاسخ دهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *