جرائم اینترنتی

ویژگی های فضای سایبری

 ویژگی های فضای سایبری:

۱٫ گسترده بودن

اولین ویژگی فضای سایبری گسترده بودن آن است. فضای مجازی همچون فضای واقعی مکان،مسافت، اندازه، و مسیر دارد؛ مکان دارد از این جهت که اطلاعاتی که قرار است ذخیره گردد در رایانه ای ذخیره می گردد و از مکان مشخصی قابل بازیابی است. مسافت دارد بدین معنی که اطلاعاتی که باید انتقال یابند مسافتی را طی می کنند تا به مقصد برسند؛ اندازه دارد، از این جهت که اطلاعاتی که ذخیره می گردد در فضای معینی قابل ذخیره است؛ و مسیر دارد بدین مفهوم که اطلاعاتی که قرار است منتقل شود از مسیر خاصی عبور می کند تا به مقصد معین برسد.

 

۲. جهانشمول بودن

فضای سایبری و اینترنت فارغ از مرزهای جغرافیایی عمل می کند؛محدود به چارچوب خطوطی که دولتمردان در طراحی نقشه های سیاسی رسم می کنند نیست و از هیچگونه محدودیت مکانی تبعیت نمی کند. سایبر یک گستره ی بدون مرز است که نمی توان در برابر آن خطوط مقسم کشید یا با مرزهای طبیعی و مصنوعی آن را تکه تکه کرده و جدا ساخت.

فضای سایبری یک وسیله ی ارتباطی بین المللی است و حق انتخاب و اشتراک افراد را ، هم در تولید و هم در دسترسی به اطلاعات بسیار افزایش داده و از این رو مفهوم آزادی اطلاعات را در سطح جهانی به معنای واقعی کلمه تحقق بخشیده است.در اقع اینترنت به گونه است که برای استفاده کنندگان و کاربران آن،دو خصوصیت “انتقال و دریافت اطلاعات” را به طور همزمان داراست؛لکن اینکه هرکس می تواند در هر نقطه ای از جهان به این شاهراه اطلاعاتی وارد شود و هرگونه اطلاعاتی که می خواهد بدان وارد کند مشکلاتی جدی برای این فضا آفریده است؛

 

برای مشاوره با وکیل جرایم سایبری با شمارهای ۰۹۱۵۳۲۲۷۸۴۹ و ۰۹۱۲۰۱۷۱۷۸۷ تماس حاصل نمایید.

 

۳٫ پوشیده بودن

فضای سایبر یک فضای مخفی است؛ مردم در این محیط در پشت رایانه های خود که هویت آنان را از دیگران مخفی می کند،محیطی امن و مطمئن می یابند تا هر آنچه می خواهند را به معرض اجرا گذارند،چرا که نگاههای شماتت بار پلیس و مردم بر آنها نظاره ندارد تا آنان را از ترس دستگیری یا شرم رسوایی از ارتکاب خواسته هایشان باز دارد،نمونه ی این امر را می توان در مورد انتشار تصاویر مستهجن کودکان در فضای سایبری دید که در عین حالی که وسیله ی سودآوری برای ارائه کنندگان این تصاویر گشته،

مرتکبین جرایم سایبری از قابلیت اختفا در چنین فضایی بسیار سود می برند و با استفاده از نقابی که امکانات فنی و ویژگیهای تکنولوژِیک در راستای امکان جعل و قلب هویت در اختیار آنان می گذارد و نیز با استفاده از سیستم های رایانه ای عمومی یا رایانه های کارگذار آزاد امکان ارتکاب بالقوه طیف وسیعی از جرایم سایبری را می یابند که وقتی این امکان با گستره ی بی انتهای فضای سایبر در هم می آمیزد موقعیت خطرناکی را پدیدار میسازد.

۴٫ گزینشی بودن اطلاعات

سایبر یک فضای خاموش است؛ منظور آن است که برخلاف رسانه هایی نظیر رادیو و تلویزیون که رسانه هایی گویا هستند و اطلاعات به محض روشن کردن دستگاه از منبعی به صورت مستقیم به مخاطبان ارسال می شود، در این فضا اولا اطلاعات غالبا توسط خود مشترکین و کاربران که ارائه کننده ی محتوا هستند ایجاد می شود و لذا تا کاربران در ایجاد اطلاعات فعال نباشند اطلاعات چندانی تولید نشده و قابل دسترس نخواهد بود. ثانیا خود اطلاعات نیز معمولا در صورتی به دست مخاطب می رسد که توسط کاربر درخواست گردد. در واقع اطلاعات در فضای سایبری به گونه ای اطلاعات مبتنی بر مطالبه است.

۵٫ قابل کنترل نبودن

محیط سایبر از همان ابتدای پیدایش آن علیرغم نظم فنی اعجاب آورش، از منظر رفتار کاربران محیطی مبتنی بر آنارشیسم و هرج و مرج بوده است.به موازاتی که این فضا به لحاظ فنی رشد داشته،از لحاظ رشد ساختارهای اخلاقی و کنترل کننده که هر محیط برای استقرار نظم به آنها نیازمند است بسیار عقب مانده است.این محیط پلیس ندارد، سازمانی بر آن نظارت نمی کند، مردم اشخاص را در حین ارتکاب جرایم سایبری نمی بینند و هرکس هر آنچه می خواهد انجام می دهد.

 

 

 

منبع: کتاب مسئولیت کیفری در فضای سایبر نوشته مهدی فضلی.

 

برای مشاوره با وکیل جرایم سایبری

با شمارهای ۰۹۱۵۳۲۲۷۸۴۹ و ۰۹۱۲۰۱۷۱۷۸۷ تماس حاصل نمایید.

پاسخ دهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *