جرائم اینترنتی

مشکلات مربوط به کشف جرایم رایانه ای

مشکلات مربوط به کشف جرایم رایانه ای

موانع و مشکلات موجود در راه اطلاع و کشف جرایم رایانه ای، اجرای صحیح و دقیق قانون و تعقیب جرایم رایانه ای به ویژه توسط مراجع تحقیق و دادگاهها را به موضوعی پیچیده و بغرنج تبدیل کرده است.

اخفای جرم

در آغاز بحث لازم است بگوییم که تعقیب  و کشف جرایم رایانه ای در اکثر موارد به دلیل اخفای این نوع جرایم با مانع مواجه می شود.

برای نمونه کلاهبرداری رایانه ای غالبا از طریق دستکاری پرینت های داده پردازی کتمان می شود. جاسوسی رایانه ای از طریق نسخه برداری از فایل های داده و سرقت زمان، معمولا در شرکت های بزه دیده به عنوان جرم نمایان نمی شود زیرا این شرکت ها غالبا فرصت کشف و اثبات استفاده غیر مجاز از داده های خود در شرکت رقیب را که به خوبی از آن محافظت می شود نمی یابند.

خرابکاری رایانه ای اغلب به عنوان فقر سیستم و با اشتباه نمایانده می شود. در موارد بسیاری امکان کشف موارد نقض حریم خصوصی اشخاص، برای بزه دیدگان و مقامات دولتی فراهم نیست زیرا اعمال مجرمانه در مراکز رایانه ای ارتکاب می یابند که از آنها بخوبی محافظت می شود.

 

نامرئی بودن مدارک

تعقیب جرایم رایانه ای مستلزم کنترل گسترده داده های رایانه ای است.

 

تأثیرات فقدان مدارک مرئی و مفهوم، حتی در موارد بسیار ساده را می توان در پروندهای ملاحظه کرد که در سال ۱۹۷۱ در آلمان غربی مطرح شد. بدین ترتیب که آدرس سیصد هزار مشتری که بر روی نوارهای مغناطیسی ضبط شده بود از یک شرکت سفارش پستی (mail-order) سرقت شد. شرکت زیان دیده موفق شد عليه رقیب خود که این آدرس ها را از مجرمین خریداری کرده بود حکمی از دادگاه مبنی بر استرداد آدرس های مذکور تحصیل نماید. مأموری که وظیفه داشت این دستور را اجرا و آدرس ها را استرداد نماید با استقبال محترمانه مسؤولین شرکت رقیب مواجه شده و اجازه ورود به ساختمان شرکت را یافته و به سمت مرکز رایانه هدایت شده و با کمال میل از او خواسته شده بود که کارش را انجام دهد. با این وجود وی با انبوهی از دیسک ها و نوارهای مغناطیسی مواجه شد که محتویات آنها نامریی و غیر قابل شناسایی بود و در نتیجه وی دست خالی از شرکت خارج شد.

 کدگذاری مدارک

مجرمين حتى قادرند فعالیت های تعقیب و پیگیری جرایم ارتکابی را با به کارگیری تدابیر امنیتی مانند استفاده از گذرواژه ها، آرایه دستورالعمل های مانع و روشهای کدگذاری با مشکلات حادتری مواجه نمایند. این روش ها همچنین مانع عمده ای در راه کنترل گردش فرامرزی داده ها به شمار می روند زیرا افرادی که مایل به پیروی از مقررات نباشند می توانند انتقال غیرقانونی داده ها را از طریق یک مکالمه تلفنی چند ثانیه ای که کدگذاری شده صورت دهند. همچنین کدگذاری داده ها در زمینه تجاوز به حریم خصوصی اشخاص، می تواند کنترل مؤثر داده های ذخیره شده به ویژه در رایانه های کوچک شخصی را بسیار مشکل نماید.

روشهای کدگذاری مورد استفاده مجرمین در مواردی مشکلات قابل ملاحظه ای را در آلمان غربی در پی داشته است، خصوصا درباره وسایل ثابت ذخیره سازی که کشف و ضبط آنها بسیار مشکل است. یک حقه بسیار ساده توسط چند سارق نوجوان نرم افزار بکار گرفته شد. آنها قطعات موسیقی را در ابتدای نوارهای کاست خود و پیش از شروع برنامه هایی که به صورت غیرقانونی ضبط شده بود ذخیره کرده بودند.

 

 

 

برای مشاوره با برترین وکیل جرایم رایانه ای

با شمارهای ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰

۰۹۱۲۰۱۷۱۷۸۷ تماس حاصل نمایید.

 

پاسخ دهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *