خدمات حقوقی

محجورین چه کسانی هستند ؟

محجورین چه کسانی هستند ؟

همه انسان ها در دوران کودکی قهرا دوره حجر را تجربه کرده اند ، طی این دوره از تصرف در اموال خود و همچنین اجرای برخی حقوق ممنوع بوده اند علاوه بر این برخی از افراد به علت ابتلا به اختلالات ذهنی در بدو تولد یا پس از تولد بر اثر بیماری یا حادثه دچار حجر شده اند محجورین افرادی هستند که حَسَب ظاهر، مانند افراد عادی ازدواج می کنند از نظر حقوقی نیز دارای حق و حقوقی مشابه افراد عادی اند ، ولی به علت وضعیتی خاصی که دارند  قانونگذار برای حمایت از آنها و جلوگیری از سو استفاده اشخاص سودجو برای آنها مقررات خاص وضع نموده است.  

محجورین چه کسانی هستند؟واقسام  محجورین  

حجر در مفهوم ساده یعنی ممنوعیت شخص در اجرای حقوق خود به موجب قانون ، مطابق قانون محجوران به سه دسته صغار(ممیز– غیر ممیز) ، اشخاص غیر رشید (سفیه) و مجانین تقسیم می شوند.  

صغیر: در فقه به کسی گفته می شود که به سن بلوغ شرعی نرسیده ، که حَسَب قوه درک و تمیز ، به دو دسته تقسیم می‌شود:

صغیر ممیز دارای قوه درک و تمیز نسبی است، یعنی می تواند سود را از زیان تشخیص دهد.

صغیر غیر ممیز فاقد قوه درک و تمیز است و نمی تواند سود را از زیان تشخیص دهد.

غیر رشید(سفیه): کسی است که تصرفات او در اموال و حقوق مالی خود عقلانی نبوده و به سود ، زیان و فریب توجهی ندارد و اموال خود را در راه های ناشایسته صرف می کند .

مجنون:کسی است که قوه عقل و درک ندارد و به دو نوع دائمی یا ادواری تقسیم میگردد.

جنون دائمی مستمر و پایدار بوده و شخص، پیوسته در حالت اختلال روحی و روانی است.

جنون ادواری مستمر و پایدار نبوده یعنی حالات متفاوت دارد گاهی در حالت افاقه و گاهی در حالت جنون به سر می برد.

 

 برای درخواست وکیل محجورین  با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس بگیرید .

پس از شناخت اقسام محجورین سوالی که مطرح میشود اینکه وضعیت اعمال حقوقی محجورین چگونه است؟ آیا بین وضعیت اعمال حقوقی محجورین تفاوت وجود دارد ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت اعمال حقوقی صرفا نافع مثل قبول هبه، صلح بلاعوض و ….. صغیر ممیز و سفیه صحیح است برخلاف صغیر غیر ممیز و مجنون که باطل می باشد و قبول ولی یا قیم تأثیری در صحت آن ندارد.

اعمال حقوقی صرفا مضر(منظور اعمال رایگان)تمام محجورین مثل هبه کردن یا وقف اموال و…. باطل بوده، حتی اگر با رضایت ولی یا قیم باشد.

 سایر اعمال حقوقی که احتمال سود و زیان در آنها وجود دارد مثل بیع،اجاره،معاوضه، و… در خصوص صغیر ممیز و سفیه غیر نافذ و منوط به تایید ولی یا قیم است بالعکس اینگونه اعمال صغیر غیر ممیز و مجنون باطل بوده و قبول ولی یا قیم تأثیری در صحت آن ندارد.

وضعیت قراردادکار محجورین:

امروزه به علت مشکلات اقتصادی در سطح جهان به ویژه در ایران و افزایش هزینه های زندگی كودكان زيادي به جاي درس خواندن ، براي كمك به خانواده و امرار معاش کار می کنند، حال سوال اینکه وضعیت قرارداد کار این افراد چگونه است؟ از آنجا منفعت انسان مال است،قرارداد کار نوعی تصرف در مال به حساب آمده  و به این علت که ممکن است مصلحت این اشخاص رعایت نگردد و همچنین به استناده ماده ۸۵ قانون امور حسبی که اشعار می دارد”ولی یا قیم میتواند در صورتی که مقتضی بداند به محجور اجازه اشتغال به کار یا پیشه بدهد” و همچنین طبق بند ج ماده ۹ قانون کار”از جمله شرایط صحت قرارداد عدم ممنوعیت قانونی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار است” چنین مستفاد میگردد که قراردادکار محجورین باید با رضایت ولی یا قیم باشد لازم به ذکر است که كه طبق قانون كار، به كار گماردن افراد كمتر از ۱۵ سال حتی با رضایت ولی یا قیم ممنوع است. از طرفي كارگري كه سنش ۱۵ تا ۱۸ سال تمام باشد طبق قانون ساعات كار آنها نيم ساعت كمتر از ساعات كارگران معمولي بوده و ارجاع هر نوع كار اضافي و شبانه ، سخت ، خطرناك وحمل بار با دست بيش از حد مجاز و بدون استفاده از وسايل مكانيكي براي این كارگران ممنوع است.

مسؤولیت مدنی محجورین:

در صورتی که محجورین به دیگری خسارتی وارد کنند مانند اشخاص عادی مسوول جبران خسارت وارده می باشند مشروط بر اینکه مال توسط زیان دیده به محجور سپرده نشده باشد و سرپرست قهری یا قراردادی (مثل مربی مهدکودک) مرتکب تقصیر در نگهداری و مواظبت از آنها نشده باشد، چنانچه سرپرست مرتکب تقصر بشود و استطاعت مالی نیز داشته باشد باید از اموال خود خسارت وارده را جبران کند .

مسؤولیت کیفری محجورین:

گاها در جامعه مخصوصا در اقشار ضعیف مشاهده می کنیم که این اشخاص توسط خانواده یا اشخاص سودجو وسیله ارتکاب جرائمی از قبیل تکدی،کیف زنی،جیب بری،سرقت،جرائم مواد مخدر و…. قرار می گیرند قانون مجازات مصوب ۹۲ برای اشخاص مذکور حداکثر مجازات همان جرم را در نظر گرفته است اما چنانچه محجورین شخصا مرتکب جرم شده باشند به دلیل وضعیّت خاص روانی،عدم توان و قدرت تحمّل بار مسؤولیت كیفری قابل مجازات نمی باشند البته در برخی موارد قانونگذار برای جلوگیری تکرار جرم و تأدیب این اشخاص اقدامات تامینی و تربیتی در نظر گرفته است.

حال سوالی که پیش می آید این است که چه مراحلی برای صدور حکم حجر باید طی شود؟  چه اشخاصی حق درخواست صدور حکم حجر را دارند؟ برای صدور حکم حجر رسیدگی با تقاضای ذینفع و یا دادستان در دادگاه خانواده شروع می شود دادگاه ابتدا وضعیت شخص را بررسی کرده و پس از دریافت تایید پزشکی قانونی مبنی بر حجر ، نسبت به صدور حکم اقدام میکند زمانی که حکم صادره  قطعی شود شخص محجور شناخته و آثار صدور حکم حجر از تاریخ قطعیت حکم مترتب می شود مگر اینکه قاضی در حکم تاریخ حجر را مشخص کرده باشد.

مقاله نوشته ای از :کارآموز نازنین سازش (محجورین چه کسانی هستند ؟)

 برای درخواست وکیل محجورین  با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس بگیرید .

 

 

 

 

پاسخ دهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *