قتلکیفری

وکیل قصاص

قصاص به عنوان یکی از مجازات‌هایی که مقنن در تقسیم‌بندی‌های بعمل آمده از انواع مجازات، در قانون مجازات اسلامی و در ماده ۱۲ بدان اشاره کرده در واقع مجازاتی که جانی بدان محکوم می‌گردد و باید با جنایت او برابر باشد که این جنایت می‌تواند منجر به قتل یا منجر به جراحت در فرد مجنی‌علیه گردد.اما همیشه قصاص در حق جانی اجرا نمی‌شود چراکه مواردی در قانون پیش‌بینی شده که بنا به شرایط خاصی قصاص ساقط می‌شود.

اما اینکه قصاص در چه مواردی ساقط  و یا اینکه منشا سقوط قصاص چیست؟ باید اذعان داشت که موارد سقوط قصاص یا ناشی از محکوم علیه و یا این که با منتفی شدن از سوی اولیای دم روی میدهد.

مجازات قتل عمدی اصالتا” قصاص هست اما همیشه اینطور نمیباشد، یعنی صرف ارتکاب قتل عمد موجب قصاص نیست بلکه شرایط دیگری هم لازم است،که اگر این شرایط نباشد قصاص ممکن نمیشود.

مواردی از قتل عمدی که قاتل قصاص نمی‌گردد را می‌توان به ۳ دسته قتل‌هایی که مشمول علل موجهه هستند، قتل‌هایی که در آنها موارد سقوط قصاص وجود دارد، قتل‌های عمدکه موجب قصاص نیست تقسیم کرد.

قتل‌هایی که مشمول علل موجهه می باشند:

۱٫قتل عمدی شخص مهدور الدّم، موضوع ماده ۲۲۶ قانون مجازات اسلامی

۲٫قتل عمدی که در مقام دفاع مشروع ارتکاب می‌یابد، موضوع ماده ۶۱ قانون مجازات اسلامی

تبصره: وقتی دفاع از نفس یا ناموس و یا عرض و یا مال و یا آزادی تن دیگری جایز میباشد که او ناتوان از دفاع بوده و نیاز به کمک داشته باشد.

 

وکیل قصاص

وکالت و مشاوره تخصصی حقوقی و کیفری قصاص.

تلفن تماس:۰۹۱۵۳۲۲۷۸۴۹

تلفن تماس:۰۹۱۲۰۱۷۱۷۸۷

ادرس:مشهد بین سجاد ۱۲ و چهارراه بزرگمهر مجتمع ترنج طبقه ۵ واحد۵۰۳

ادرس:تهران فلکه دوم صادقیه برج گلدیس طبقه ۶ واحد ۶۰۹٫

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

پاسخ دهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *