طلاق

طلاق توافقی یک روزه

طلاق توافقی یک روزه

با توجه به رشد آمار طلاق در کشور خاصه طلاق توافقی، دستگاه قضا در پی سخت کردن شرایط طلاق توافقی است و متاسفانه دادگاه های خانواده هر شهری رویه مخصوص به خود را دارند و جالب این که در شعبه های مختلف دادگاه خانواده یک شهر نیز – فرضا تهران – رویه و سلیقه متفاوت از هم دارند. اما گذشته از این موضوع طلاق توافقی دارای شرایط خاصی نیست و مهم این است که زن و شوهر (زوجین) توافق بر جدایی و طلاق داشته باشند و نسبت به مسائل مالی مهریه، نفقه، جهیزیه و اجرت المثل، حضانت و ملاقات فرزند اتفاق نظر داشته باشند.

با تصویب قانون جدید حمایت خانواده در سال ۱۳۹۱، دادگاه های خانواده مکلف شده اند که برای طلاق توافقی زوجین را به مشاوره ارجاع دهند. در شهر تهران واحد مشاوره در همان مجتمع قضایی است که به پرونده طلاق توافقی رسیدگی می کند و معمولا بیش از ۵ الی ۱۰ دقیقه بیشتر وقت نمی گیرد و به نظر می رسد بیشتر جنبه تشریفاتی دارد تا حل مشکل زوجین به بن بست رسیده ولی به هر حال هستند زن و شوهرانی که تمایل ندارند در هیچ یک از مراحل دادگاه حضور پیدا کنند.

بخشنامه ای که برای دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارسال شده  متقاضیان طلاق را مکلف به شرکت در جلسات مشاوره در خارج از دادگاه می نماید

گروه وکلای معراج درجهت اینکه این امر در یک روز انجام شود پرونده های طلاق توافقی شما را قبول و به نتیجه دلخواه شما می رساند .

برای درخواست وکیل طلاق توافقی یک روزه  با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

مدارک لازم جهت طلاق توافقی

 1. اصل سند ازدواج
 2. اصل شناسنامه زن و مرد
 3. کپی کارت ملیزن و مرد
  ( در صورت نبود اصل سند ازدواج باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید.)

نبود طلاق توافقی در قانون

ما در قانون چیزی به نام طلاق توافقینداریم. در واقع طلاق توافقی محصول ابتکار زنانی است که در برخورد با نواقص قانون مردسالار آن را به وجود آورده‌اند ما در قانون طلاقی داریم به نام خلع. در طلاق خلع زن به واسطه کراهتی که از مرد دارد باید مالی کمتر، معادل یا بیشتر از  مهریه خود را به مرد بدهد تا او را راضی به طلاق کند. قضات دادگاه‌ها طلاق توافقی را به لحاظ قانونی با مواد مربوط به خلع توجیه می‌کنند. در طلاق توافقی زن و مرد توافق می‌کنند از یکدیگر جدا شوند و این توافق در حکم دادگاه ثبت می‌شود و ضمانت اجرای قانونی پیدا می‌کند، ولی از آنجا که زنان هیچ حربه‌ای برای راضی کردن همسر خود برای جدایی ندارند و مطابق با ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق با مرد است و مرد هر وقت که بخواهد می‌تواند زن خود را طلاق دهد معمولا همه حقوق مالی خود را می‌بخشند تا همسرشان را برای جدایی راضی کنند.

تکلیف مهریه در طلاق توافقی چه می شود؟

زن و مرد میتوانند در ضمن طلاق توافقی شرط نمایند که طلاق توافقی در قبال بذل کل مهریه باشد و یا طلاق توافقی در قبال نیمی از مهریه باشد و یا حتی مرد میتواند با اختیار خود تمامی مهریه را به زن پرداخت نماید. در هر حال در این سه حالت زن و مرد میتوانند با هم توافق نمایند.

مقدار نفقه‌ای که در طلاق توافقی باید پرداخت شود چقدر است؟

نفقه عبارتست از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و هر آنچه را به صورت عادت یا احتیاج لازمه زندگی وی باشد که میزان نفقه بر اساس شئونات اجتماعی و خانوادگی زوجه توسط دادگاه تعیین خواهد شد و مرد تحت هر شرایطی مکلف به پرداخت آن به زن میباشد.

مطابق قانون مدنی برای ندادن نفقه به زن ماده ۱۱۰۸ ق. م است که میگوید هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود. زن و مرد میتوانند با یکدیگر توافق نمایند که مبلغی به عنوان نفقه تا پایان زمان عده زن (سه ماه و ده روز) به زن پرداخت شود.

 1. ثبت توافقات در طلاق توافقی چگونه باید انجام گیرد؟
  توافقات زوجین در طلاق توافقی میتواند در محضر دادگاه و یا محضر وکیل و یادفاتر اسناد رسمی ثبت گردد.
 2. مدت زمان عده در طلاق توافقی در صورتیکه خانم باکره باشد و یا باکره نباشد چقدر است؟
  در صورتیکه زن باکره نباشد مدت زمان عده سه ماه و ده روز است ولی در صورتیکه خانم باکره باشد دیگر زمان عده وجود نخواهد داشت.

در این راستا می توانید با وکیل خانواده متخصص در امور خانواده (وکیل طلاق توافقی یک روزه) تماس حاصل نمایید. با توجه به کثرت پرونده های خانوادگی در گروه وکلای معراج ، طلاق توافقی با کمترین حق الوکاله و در کوتاه ترین مدت  (یک روزه )انجام می شود و نیازی به حضور زوجین و یا هر طرفی که تمایل به داشتن وکیل دارد، نیست.

برای درخواست وکیل طلاق توافقی یک روزه  با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

بهتر است بخوانید :

مشاوره حقوقی ثبت طلاق

پاسخ دهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *