دپارتمان کیفری

سرقت تعزیری

سرقت تعزیری 

سرقت در قانون مجازات اسلامی به ربودن مالی که متعلق به دیگری باشد تعریف شده است.

سرقت به دو نوع تقسیم می‌شود :

 1. سرقت حدی
 2. سرقت تعزیری

سرقتی که شرایط سرقت حدی را نداشته باشد تعزیری نامیده می‌شود که مجازات آن نیز تعزیری می‌باشد.

شرایط سرقت تعزیری چیست ؟

مطابق با ماده ۶۵۱ قانون مجازات اسلامی سرقتی که شرایط سرقت حدی را نداشته باشد و شرایط پنجگانه زیر را نیز داشته باشد تعزیری محسوب می‌شود :

 1. اگر سرقت در شب اتفاق بیوفتد.
 2. اگر سارقین دو نفر و یا بیشتر باشند.
 3. یک یا چند نفر از سارقین دارای سلاح ظاهر و یا مخفی باشد. سلاح می‌تواند انواع زیر باشد :
 • انواع سلاح گرم
 • انواع سلاح سرد مانند قمه ، شمشیر ، چاقو ، پنجه بوکس و …
 • انواع سلاح سرد جنگی مشتمل بر کارکردهای سنگری متدوال در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران یا مشابه آنها و سر نیزه های قابل نصب بر روی تفنگ
 • انواع اسلحه شکاری مانند سلاح ساچمه زنی و …
 1. سارق مکان حرز را شکسته باشد.
 2. سارق یا سارقان در هنگام سرقت کسی یا کسانی را آزار داده باشند و یا تهدید کرده باشند.
برای کسب مشاوره با وکلای متخصص سرقت وکیفری  با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید

 

⇐برای دیدن مطلب سرقت حدی  اینجا کلیک کنید ⇒

مجازات اقسام مختلف سرقت تعزیری

سرقت همراه آزار رساندن و یا تهدید با اسلحه : در ماده ۶۲۵ قانون مجازات اسلامی درباره این نوع از سرقت تعزیری این مجازات آمده است :

“هرگاه سرقت مقرون به آزار باشد یا سارق مسلح باشد به حبس از سه ماه تا ۱۰ سال و شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می‌شود و اگر جرحی نیز واقع شده باشد، علاوه بر مجازات جرح به حداکثر مجازات مذکور در این ماده محکوم می‌شود.”

سرقت همراه با شروط پنج‌گانه : سرقتی که به طور کلی همه شرایط سرقت تعزیری را داشته باشد و شرایط سرقت حدی را نیز نداشته باشد مطابق ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی از پنج تا ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

سرقت مسلحانه گروهی در شب : اگر سارق و یا سارقان به صورت گروهی در شب از مکانی سرقت کنند و یک و یا چند نفر از آن‌ها سلاح ظاهر و یا مخفی داشته باشد مطابق ماده ۶۵۴ قانون مجازات اسلامی به پنج تا ۱۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شوند.

راهزنی : اگر شخصی و یا اشخاصی با در دست داشتن سلاح راه عمومی را بر مردم ببندند و موجب سلب امنیت و آرامش عمومی شوند مطابق ماده ۲۸۱ قانون مجازات اسلامی محارب شناخته می‌شوند و اگر از مصادیق محاربه محسوب نشود مطابق ماده ۶۵۳ قانون مجازات اسلامی به سه تا پنج سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شوند.

کیف‌قاپی و جیب‌بری : اگر شخصی اقدام به کیف‌قابی و جیب‌بری شود مطابق ماده ۶۵۷ قانون مجازات اسلامی به یک تا ۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

سرقت از محل تصادفات و یا مناطق حادثه‌دیده : اگر شخصی از محل تصادقی سرقتی انجام دهد و یا مناطقی که حوادثی مانند سیل ، آتش‌سوزی ، زلزله و … رخ داده سرقتی انجام دهد مطابق ماده ۶۵۸ قانون مجازات اسلامی به یک تا ۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

سرقت از اموال تاسیسات مورد استفاده عمومی : اگر شخصی از تاسیسات اموال عمومی مانند تاسیسات بهره‌برداری آب ، برق و گاز سرقتی انجام دهد به یک تا ۵ سال حبس محکوم می‌شود.

جهت دیدن مطالب مرتبط با سرقت مقرون به آزار  اینجا کلیک کنید 

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص سرقت وکیفری  با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید

 

پاسخ دهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *