تصادف

تصادف با عابر پیاده

اگر عابری از معابر غیرمجاز عبور کند و حادثه‌ای پيش آيد کارشناسان بخش تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی سهم تقصیر را برای عابر هم لحاظ می‌کنند. آنها مواردی مانند:

۱- مسکونی يا‌ غیرمسکونی بودن

۲- بزرگراه يا معبر اصلی

۳- فرعی یا کوچه بودن يا امکان عبور برای عابر

۴- وجود چراغ و علائم راهنمايی و رانندگی و سایر موارد موجود در محل را بررسی می‌کنند.

 

سهم تقصیر عابر می‌تواند حتی در برخی موارد به ١٠٠٪ هم برسد و راننده هيچ‌گونه جرمی مرتكب نشده باشد. برای مثال عابری با خودرویی تصادف نموده  ولی  چون چراغ برای راننده سبز بوده و عابر حق عبور نداشته است، با ملاحظه‌ی بقيه‌ی موارد، سهم تقصیر عابر ۱۰۰٪ ذكر شده است.

برای مشاوره با وکیل تصادف و بیمه با شماره ۹۴۱۰ ۶۰۸ ۰۹۱۲  و یا ۳۷۶۷۴۸۷۱- ۰۵۱تماس حاصل نمایید.

 

قانون نحوه‌ی رسيدگی به تخلفات و اخذ جرايم رانندگی

طبق ماده ۳۳۳ قانون مجازات‌های اسلامی اگر عابر پیاده از معابری که برای وی ممنوع است عبور کند و سانحه‌ای رخ دهد که منجر به فوت یا مصدوم شدن او شود، و اگر در این شرایط راننده با سرعت مطمئنه و مجاز در حرکت بوده و همچنین وسیله‌ی نقلیه نقص فنی نداشته باشد و در عین حال قادر به کنترل وسیله نقلیه نباشد و با عابر برخورد نموده باشد، راننده ضامن دیه و خسارت وارد شده نیست.

 

مطابق ماده ۳۳۱ «هر کس در محل‌هایی که توقف در آنجا جایز نیست متوقف شده یا شئی و یا وسیله‌ای را در این قبیل محل‌ها مستقر سازد و کسی اشتباهاً و بدون قصد، با شخص و یا شیی یا وسیله مزبور برخورد کند و بمیرد، شخص متوقف یا کسی که شیی یا وسیله مزبور را در محل مستقر ساخته عهده‌دار پرداخت دیه خواهد بود، و نیز اگر توقف شخص مزبور با استقرار شیی و وسیله مورد نظر موجب لغزش راهگذر و آسیب کسی شود، مسئول پرداخت دیه صدمه یا آسیب وارده است مگر آنکه عابر با وسعت راه و محل، عمدا قصد برخورد داشته باشد که در این صورت نه فقط خسارتی به او تعلق نمی‌گیرد بلکه عهده‌دار خسارت وارده نیز می‌باشد.»

اگر عابران پیاده به وظایف و قوانین مرتبط با عابر عمل ننمایند در صورت بروز حادثه اگر راننده تمام قوانین و مقررات را رعایت کنند اما نتواند وسیله‌ی نقلیه را کنترل نموده و از تصادف و بروز خسارت جانی و مالی جلوگیری کند مسئولیتی نخواهد داشت.

عدم مسئولیت راننده به معنای منع استفاده‌ی شخص ثالث یا وراث قانونی متوفی از مزایای بیمه نمی باشدو میزان دیه و سایر شرایط استفاده از بیمه توسط مراجع قانونی ذیصلاح مشخص می‌گردد.

تصادف با عابر پیاده و صدمه به شخص ثالث و یا فوت وی دیه و هزینه‌های درمان توسط بیمه پرداخته می‌گرددو در صورتی که وسیله نقلیه فاقد بیمه باشد دیه و هزینه‌های درمانی از محل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی پرداخت میشود.

برای مشاوره با وکیل تصادف و بیمه با شماره ۹۴۱۰ ۶۰۸ ۰۹۱۲  و یا ۳۷۶۷۴۸۷۱- ۰۵۱تماس حاصل نمایید.

 

پاسخ دهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *